Zmiana stanowiska w sprawie zbiorczych przelewów z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności
Zgodnie z opublikowanym przez MF stanowiskiem w przedmiocie zbiorczych płatności dokonywanych z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności informuję, iż Ministerstwo stoi na stanowisku że dla celów udowodnienia zapłaty z zastosowaniem MPP
- Albo płacimy pojedynczą fakturę z zastosowaniem MPP i podajemy w opisie numer faktury
- Albo jeśli chcemy zapłacić wiele faktur WYSTAWIONYCH w jednym miesiącu zbiorczo – musimy zapłacić WSZYSTKIE faktury wystawione w tym miesiącu z zastosowaniem MPP, nawet jeśli wśród nich są faktury, które nie muszą być zapłacone w ten sposób.
Oznacza to, ze bardzo rekomenduję dokonywanie płatności za faktury przekraczające 15 000 PLN, jeśli znajduje się na nich towar albo usługa z załącznika numer 15 – INDYWIDUALNIE ( z podaniem w przelewie numeru konkretnej faktury), oczywiście z zastosowaniem MECHANIZMU PODZIELONEJ PŁATNOŚCI
Pozostałe faktury mogą Państwo płacić zbiorczo z zastosowaniem MPP lub nie, płacić z rachunku walutowego albo rozliczać gotówką, o ile nie dotyczą transakcji powyżej 15 000PLN
PRZYPOMINAM
zapłata z zastosowaniem MPP oznacza zapłatę przynajmniej kwoty VAT z faktury na rachunek VAT kontrahenta.
Chcąc zapłacić sam VAT z faktury w przelewie należy podać kwotę podatku VAT zarówno w rubryce VAT jak i wartość BRUTTO. Oczywiście przelew w banku należy oznaczyć jako MPP lub split payment.