W związku z licznymi pytaniami wyjaśniam w kilku punktach:
1. Obowiązkowe regulowanie faktur z zastosowaniem mechanizmu podzielonej
płatności (split payment) dotyczy wyłącznie faktur:
- Opiewających na kwotę 15000 PLN i więcej.
- Płaconych od dnia 01.11.2019 ( bez względu na datę wystawienia faktury )
- O ile w treści faktury znajduje się chociaż jeden towar albo usługa z
załącznika numer 15 ( blachy, stal, odpady, folia stretch, półwyroby z metali
szlachetnych, paliwa, części samochodowe, opał, elektronika, usługi
budowlane wszystkie – nie tylko te świadczone jako podwykonawca – to
wyliczenie przykładowe, załącznik numer 15 zawiera 150 pozycji)
Te trzy warunki muszą być spełnione łącznie aby powstał obowiązek zapłaty za
fakturę z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności.
NIE TRZEBA PŁACIĆ W TYM TRYBIE
- FAKTUR O WARTOŚCI PONIŻEJ 15000 PLN
- FAKTUR BEZ PODATKU VAT (od podatnika zwolnionego z VAT)
- FAKTUR NAWET POWYŻEJ 15000 PLN JEŚLI NIE MA NA NICH TOWARU
ALBO USŁUGI Z ZAŁĄCZNIKA 15
2. Nadal zasadą jest dobrowolne stosowanie mechanizmu podzielonej płatności.
Zalecam korzystanie z tego mechanizmu, ze względu na większe bezpieczeństwo przy
ocenie rzetelności transakcji.
3. Przypominam również, że dla zapłaty z zastosowaniem mechanizmu podzielonej
płatności nie ma znaczenia brak środków na rachunku VAT. Bank realizując
taką płatność przeksięguje środki z rachunku VAT o ile tam będą, ale jeśli rachunek
VAT jest pusty, zabierze środki z rachunku bieżącego.
4. Przypominam również, iż od 01.11.2019 BANK AUTOMATYCZNIE OBCIĄŻY
RACHUNEK VAT ( o ile będą tam środki) przy płatności:
- Podatku VAT
- Podatku PIT
- Podatku CIT
- Podatku akcyzowego
- Cła
- ZUS-u
5. Proszę też pamiętać, ze jeśli WYSTAWIAJĄ Państwo fakturę,
- na rzecz innego PODATNIKA
- i na kwotę 15 000 PLN i więcej
- i jest na niej choć jeden towar albo usługa z załącznika numer 15 – na fakturze MUSI
się znaleźć adnotacja:
MECHANIZM PODZIELONEJ PŁATNOŚCI (nie skrót MPP)