W związku z licznymi pytaniami wyjaśniam w kilku punktach:
1. Obowiązkowe regulowanie faktur z zastosowaniem mechanizmu podzielonej
płatności (split payment) dotyczy wyłącznie faktur:

  • Opiewających na kwotę 15000 PLN i więcej.
  • Płaconych od dnia 01.11.2019 ( bez względu na datę wystawienia faktury )
  • O ile w treści faktury znajduje się chociaż jeden towar albo usługa z
    załącznika numer 15 ( blachy, stal, odpady, folia stretch, półwyroby z metali
    szlachetnych, paliwa, części samochodowe, opał, elektronika, usługi
    budowlane wszystkie – nie tylko te świadczone jako podwykonawca – to
    wyliczenie przykładowe, załącznik numer 15 zawiera 150 pozycji)

Te trzy warunki muszą być spełnione łącznie aby powstał obowiązek zapłaty za
fakturę z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności.

NIE TRZEBA PŁACIĆ W TYM TRYBIE

  • FAKTUR O WARTOŚCI PONIŻEJ 15000 PLN
  • FAKTUR BEZ PODATKU VAT (od podatnika zwolnionego z VAT)
  • FAKTUR NAWET POWYŻEJ 15000 PLN JEŚLI NIE MA NA NICH TOWARU
    ALBO USŁUGI Z ZAŁĄCZNIKA 15

2. Nadal zasadą jest dobrowolne stosowanie mechanizmu podzielonej płatności.
Zalecam korzystanie z tego mechanizmu, ze względu na większe bezpieczeństwo przy
ocenie rzetelności transakcji.
3. Przypominam również, że dla zapłaty z zastosowaniem mechanizmu podzielonej
płatności nie ma znaczenia brak środków na rachunku VAT. Bank realizując
taką płatność przeksięguje środki z rachunku VAT o ile tam będą, ale jeśli rachunek
VAT jest pusty, zabierze środki z rachunku bieżącego.
4. Przypominam również, iż od 01.11.2019 BANK AUTOMATYCZNIE OBCIĄŻY
RACHUNEK VAT ( o ile będą tam środki) przy płatności:

  • Podatku VAT
  • Podatku PIT
  • Podatku CIT
  • Podatku akcyzowego
  • Cła
  • ZUS-u

5. Proszę też pamiętać, ze jeśli WYSTAWIAJĄ Państwo fakturę,

  • na rzecz innego PODATNIKA
  • i na kwotę 15 000 PLN i więcej
  • i jest na niej choć jeden towar albo usługa z załącznika numer 15 – na fakturze MUSI

się znaleźć adnotacja:
MECHANIZM PODZIELONEJ PŁATNOŚCI (nie skrót MPP)