Szanowni Państwo,
(Jak zawsze proszę o przeczytanie do końca, staram się najkrócej jak się da 🙂 )
Obowiązkowa podzielona płatność
W związku z faktem, iż od 1.11.2019 roku weszły w życie nowe przepisy ustawy o VAT chciałam jeszcze raz przypomnieć:
1. Nie ma odwrotnego obciążenia jako sposobu opodatkowania transakcji w obrocie krajowym.
2. Osoby – podatnicy VAT czynni (płacący podatek VAT)- sprzedające towary albo usługi z załącznika 15 na rzecz innych podatników ( blachy,stale, opał, elektronika, części samochodowe, paliwa, usługi budowlane i wiele innych – cały załącznik nr 15 był w poprzednim mailu) jeśli wystawiają fakturę na kwotę brutto równą lub powyżej 15000 PLN i chociaż jeden towar albo usługa na tej fakturze pochodzą z załącznika nr 15 – powinny na fakturze zrobić adnotację: MECHANIZM PODZIELONEJ PŁATNOŚCI
3. Każdy z Państwa, kto otrzyma taką fakturę ( o wartości brutto nie mniej niż 15000 PLN i z towarem albo usługą z załącznika numer 15) z adnotacją MECHANIZM PODZIELONEJ PŁATNOŚCI powinien ją zapłacić z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności (split payment)
4. Dla przypomnienia: w trybie split payment (mechanizmu podzielonej płatności) można zapłacić tylko FAKTURĘ, tylko jeśli na tej fakturze jest PODATEK VAT, tylko z RACHUNKU FIRMOWEGO i tylko prowadzonego w PLN W związku w wieloma nowymi przepisami sankcyjnym polecam dokonywanie płatności w trybie split payment za wszystkie faktury z podatkiem VAT – to pozwoli uniknąć wielu kłopotów.
5. Ważna zmiana: Od 01.11.2019 roku można w tym trybie płacić faktury ZBIORCZO ale tylko WYSTAWIONE w jednym miesiącu (podając w przelewie zamiast numeru faktury miesiąc ich wystawienia)- można dokonać kilku przelewów za ten sam miesiąc, ale nie mieszamy w jednym przelewie faktur wystawionych w różnych miesiącach.
6. Nie martwcie się Państwo, że Wam kontrahenci też zaczną płacić w tym trybie. Od 1.11.2019 w przypadku środków, które wpłyną na rachunek VAT – możliwa jest: zapłata podatku VAT z faktur od kontrahentów – zapłata podatku VAT do urzędu skarbowego – zapłata podatku PIT,CIT,akcyzy i cła – zapłata ZUS 7. W związku z powyższym punktem BARDZO PROSZĘ o nie płacenie z rachunku firmowego spółki cywilnej i spółek jawnych oraz komandytowych należności PIT i ZUS za WSPÓLNIKÓW ( to zupełnie odrębne podmioty)
8. Przypominam o konieczności posiadania przez podatników RACHUNKÓW FIRMOWYCH oraz o konieczności ich zgłaszania do urzędu skarbowego (osoby fizyczne poprzez CEIDG, spółki cywilne na NIP2 spółki osobowe – na NIP 8 (służymy pomocą przy wypełnieniu druków NIP). Bardzo proszę ze względu na wiele przepisów sankcyjnych o dopełnienie tych obowiązków do końca 2019 roku.